آشنایی با مراحل و اقدامات لازم در ثبت برند

 

ثبت برند :

پیش از اینکه در مورد ثبت برند  و چگونگی آن توضیحاتی را بیان کنیم باید بدانید که برند چه چیزی می باشد. در واقع شما باید بدانید برند یک نام تجاری، نشانی و علامت است که از آن برای شناسایی کالا و یا خدمات فروشنده استفاده می شود، همچنین از آن برای متمایز نمودن کالاها با خدماتی که رقبا ارائه می دهند هم استفاده می کنند. بسیاری از افراد به دنبال راهکارهایی برای ثبت برند می باشند تا برند شرکت و محصولات خود را تعیین نمایند، این دسته از افراد برای ثبت برند می توانند از افرادی که در این زمینه تخصص زیادی دارند کمک بگیرند چرا که آنها زمینه ثبت کردن برند تجربه بیشتری دارند. به طور کلی شما باید بدانید برند اسم و یا یا عنوانی است که معرفی کننده شخص حقیقی یا حقوقی می باشد و از آن برای شناسایی فروشنده یا سازنده استفاده می شود.

شرکت هایی که برند های مخصوص و ویژه خودشان را دارند، به راحتی می توانند محصولات و خدماتشان را از دیگر محصولات جدا کنند و به وسیله شناساندن برند محصولات خود برای کسب شهرت و افزایش درآمد چندین برابر تلاش نمایند. این شرکت ها با توجه به روش های ثبت برند باید مراحل ثبت  کردن برند را به طور کامل پیگیری کنند تا برند شخصی محصولاتشان را داشته باشند. ثبت نمودن علامت های تجاری طبق قانون اختیاری است، ولی در برخی از مواردی دولت آنها را اجباری اعلام می کند.

با این وجود به طور کلی باید بدانید که علامت های تجاری بر اساس راهکارهای ثبت برند  باید به ثبت برسند تا  از این طریق شخص صاحب برند دارای حق انحصاری شود. به این ترتیب تمامی منافع و سود شرکت متعلق به شخص دارنده حق برند می گردد.اعتباری که در علامت های تجاری وجود دارد محدود به ده سال از تاریخ تسلیم نامه اظهارنامه ثبت آن برند می باشد که در صورت نیاز شما می توانید از طریق دادخواست و یا پرداخت کردن هزینه آن را تمدید نمایید. به طور کلی باید بدانید که ثبت برند مراحل ویژه ای دارد که در ادامه این مراحل را به طور کامل معرفی می کنیم.

مراحل ثبت برند :

اولین گام که در ثبت برند وجود دارد و باید به آن توجه داشته باشیم انتخاب نام برای آن محصول و کالا می باشد. دقت داشته باشید که برند انتخاب شده شما نباید شبیه برند دیگری باشد. به همین دلیل به طور معمول باید از اسم های مختلط و یا چند سیلابی استفاده نمایید. علامت های تجاری باید ویژگی های خاصی داشته باشند که این ویژگی ها عبارت می باشند از :

الف) یکی از ویژگی های اصلی ثبت برند  این است که به هیچ عنوان موجب گمراه گشتن مشتریان نگردد.
ب) اسامی اعلام شده توسط شما باید وجه تمایز داشته باشد و کاملا نو و ابتکاری باشد.
در ثبت برند بعد از اینکه نام برند مورد نظر خود را انتخاب نمودید ،باید اظهارنامه مربوطه را در سامانه اداره مالکیت صنعتی به ثبت برسانید. اگر نام انتخاب شده شما مورد  تایید قرار بگیرد آگهی تقاضا برای ثبت برند  را می توانید صادر نمایید و در صورتی که به آگهی ارائه داده شما هیچ اعتراضی وارد نگردد می توانید آگهی دوم  خودتان را در روزنامه رسمی چاپ کنید. بعد از انجام تمامی این مراحل که بیان نمودیم گواهی ثبت نمودن برند، صادر می شود و به مالک تحویل داده می گردد.
برای ثبت  نمودن علامت های تجاری باید تمامی مدارک قانونی را آماده کنید و همچنین از روش ها و راهکار هایی که برای ثبت نمودن برند وجود دارد هم استفاده نمایید، در ادامه مدارک و راهنمایی های که برای ثبت کردن برند وجود دارد را بیان می کنیم.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند :

همانطوری که بیان نمودیم شما باید ثبت برند برخی از مدارک های مهم و ضروری خود را تحویل دهید تا برند مورد نظرتان را دریافت کنید. این مدارک عبارت می باشند از :

– مدارکی که مربوط به هویت اشخاص حقیقی که در شرکت فعالیت می نمایند را باید تحویل دهید، این مدارک شامل کپی شناسنامه افراد و کپی کارت ملی آنها می باشد.
–  مدارک مربوط به هویت اشخاص حقوقی که در شرکت حضور دارند هم باید تحویل داده شود، که این مدارک باید در آخرین روزنامه چاپ شده رسمی مدیریت هم وجود داشته باشد و شامل کپی شناسنامه اعضای صاحب امضا است
– مدارکی که به نماینده یا وکیل شرکت مربوط می باشد را باید تحویل دهید، البته در صورتی که آنها دارای حق امضا باشند، نیاز به ارائه این مدارک است و در غیر این صورت نیازی به  ارائه دادن مدارک آنها نمی باشد.
–  اگر بر اساس راهنمایی هایی که در ثبت برند وجود دارد شما ثبت نمودن برند لاتین را برای شرکت خود انتخاب کرده باشید و یا اینکه نام برند انتخاب شده شما ریشه عربی داشته باشد باید کارت بازرگانی هم دریافت برای ثبت کردن برند خود دریافت کنید
–  کپی مدرکی که مجوز فعالیت شرکت را نشان می دهد یکی دیگر از مهمترین مدارکی است که برای ثبت برند باید ارائه دهید
–  نمونه علامت برند انتخاب شده خودتان را باید به این صورت که یک نمونه از آن را آپلود کرده و همزمان اظهارنامه آن را هم پر می کنید باید تحویل دهید، همچنین چند تصویر گرافیکی از علامت برند را به همراه مدارک دیگری که به این مورد مربوط است را باید ارائه دهید
–  مدارکی را که نشان دهنده فعالیت شما در حوزه مشخص و ویژه ای می باشد مانند پزشکی،آموزشی و … را باید برای ثبت برند ارائه دهید.

–  اگر شما مایل هستید در صورت نیاز از حق تقدم خود در ثبت کردن برند استفاده کنید باید مدارک مربوط به حق تقدم را به طور همزمان بر اساس راهنمایی هایی که در ثبت برند وجود دارد به صورت اظهارنامه تسلیم نمایید.
–  از دیگر مدارک مهم که باید تحویل دهید کپی جواز تاسیس بهره برداری شرکت و همچنین پروانه ساخت شرکتی که در آن فعالیت می کنید می باشد
–  اگر فردی که تقاضای ثبت برند  داده است، فرد خارجی است، بر اساس قوانینی که در ثبت کردن برند وجود دارد باید معادل ارزی هزینه های ثبت نمودن برند خود را پرداخت کند.
–  هزینه اظهارنامه هایی که به وسیله اشخاص حقوقی و حقیقی تکمیل می شود باید بر اساس جدول تعیین شده ثبت کردن برند پرداخت شود

ثبت برند به صورت اینترنتی :

بر اساس قوانینی که در ثبت برند وجود دارد شما باید ابتدا برای ثبت کردن برند مورد نظر خود، به پایگاه اینترنتی مالکیت صنعتی مراجعه کنید و بعد از آن وارد قسمت ثبت علامت های تجاری شوید. سپس در مرحله بعد  باید اظهارنامه ثبت کردن برند خود را در سامانه به طور کامل پر کنید. در پایگاه اینترنتی ثبت کردن برند لینکی برای  ثبت نام وجود دارد که باید روی آن کلیک کنید و بعد از آن وارد اولین مرحله ثبت نام می گردید. شما باید مراحل ثبت نام  برند خود را به ترتیب  و به صورت گام به گام انجام دهید. مراحل ثبت نام در سامانه  اینترنتی برای ثبت برند به شرح زیر می باشد :

–  در ابتدا باید نوع اظهارنامه خود را انتخاب کنید
–  مشخصات مالک ک اگر شما می باشید باید به صورت کامل تکمیل گردد و اگر شخص دیگری است باید مشخصات او را وارد کنید.
–  مدارکی که در قسمت بالا بیان کردیم را باید به طور کامل بارگذاری نمایید

– یک بار دیگر برای اطمینان بیشتر مدارک را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید و بعد از آن تایید کنید
–  هزینه ثبت برند  را باید از طریق درگاه اینترنت پرداخت نمایید.
–  شماره اظهارنامه و رمزتان را باید از طریق تلفن که ارائه داده شده است دریافت نمایید

استعلام ثبت برند :

هدف اصلی از اینکه استعلام ثبت را انجام می دهید، این است که به خوبی متوجه شویم در حوزه کاری ما چه نام هایی به عنوان برند ثبت گشته اند و ما با آگاهی از آن نام هایی که دریافت کرده ایم آنها را برای حوزه کاری خود انتخاب نکنیم. از آنجایی که هزینه و زمان صرف شده که هر مدیر و مسئولی برای ثبت برند  انجام داده است بسیار زیاد می باشد، منطقی ترین و اصولی ترین اقدام این است که پیش از ثبت کردن برند و علامت تجاری مورد نظر خود، در مورد آن برند استعلام بگیریم. به وسیله استعلام گرفتن از ثبت برند به خوبی متوجه می شویم که آیا برند و یا نامی که می خواهیم برای شرکت و فعالیت مورد نظر خود انتخاب کنیم پیش از ما توسط افراد دیگری انتخاب شده و یا حتی برندی شبیه برند مورد نظر ما قبلا به ثبت رسیده است یا خیر. یکی دیگر از مهمترین مزیت هایی که استعلام گرفتن از ثبت برند دارد این است که، از هزینه های اضافه جلوگیری می نماییم و همچنین در زمانی که ثبت کردن برند از ما می گیرد صرفه جویی می کنیم.

امروزه انتخاب کردن علامت های تجاری و ثبت برند  بسیار مشکل تر از گذشته شده چرا که، تعداد برندهای ثبت شده در اداره مالکیت صنعتی این اواخر بسیار افزایش پیدا کرده است. بر این اساس اگر برندی پیش از برند شما به ثبت رسیده باشد دیگر قابلیت ثبت شدن  را در اداره ندارد. به همین دلیل برای پیشگیری نمودن از این مورد باید استعلام برند مورد نظر خود را از سامانه دریافت کنید.

روش استعلام ثبت برند :

برای اطمینان پیدا کردن از اینکه ثبت برند  مورد نظر شما توسط افراد دیگری به ثبت رسانده نشده است می توانید از طریق پایگاه اینترنی ثبت نمودن برند اقدام کنید که آدرس آن را در قسمت پایین معرفی می کنیم.

* پایگاه اطلاعاتی روزنامه کشور نشانی http://rrk.ir

این سامانه اینترنتی یکی از معتبرترین روش های استعلام ثبت برند به شمار می رود. در این روش برای استعلام گرفتن برند مورد نظر خود پس از اینکه به سامانه اینترنتی بالا وارد شدید به قسمت آگهی های قانونی مراجعه نمایید و با انتخاب نمودن علامت تجاری مورد نظر خود به عنوان نوع آگهی، نام و دیگر اطلاعات بیان شده خود را تکمیل کنید، پس از آن روی گزینه جستجو کلیک کنید.

نکات مهم در استعلام ثبت برند :

در استعلام گرفتن از ثبت برند  نکات بسیار مهمی وجود دارد که باید به خوبی آنها را رعایت نماییم. از جمله اساسی ترین و مهمترین نکته ای که باید به آن دقت داشته باشیم این است که در نامگذاری برند مورد نظر خود دقت کنیم، برای نامگذاری و انتخاب برند نکاتی را باید مد نظر خود قرار دهید که آنها عبارت می باشند از :

  1. ابتکاری بودن برند تجاری :

یکی از ویژگی های علامت های تجاری که در ثبت برند باید به آن دقت داشته باشیم، ابتکاری بودن آن برند می باشد. در واقع علامت و برند مورد نظر شما باید با طراحی و ظرافت شکلی خاص و منحصر به فردی باشد. اگر علامت تجاری و برند شما شکل ساده ای داشته باشد و با خود جنس به اشتباه گرفته شود از محصولی که در بازار عرضه شده است حمایت نمی شود و آثار بی نظیر و عالی تجاری یک علامت ابتکاری و نو را به خوبی در بر نخواهد گرفت.

یکی از نکات دیگری که در مورد ابتکاری بودن برند تجاری باید بدانید این است که اسامی عام (مانند کلمه “شکر”) به عنوان علامت به هیچ عنوان در ثبت برند نباید انتخاب شود. دقت داشته باشید که برای این اقدام از به کار بردن اشکال هندسی مانند شکل های لوزی و یا دایره و یا انتخاب کردن رقم های متنوع که نشانگر کیفیت جنس می باشد استفاده نکنید چرا که آنها جنبه ابتکاری و نو در خودشان ندارند ولی اگر رقم های مورد استفاده در برند شما با نوع کالا شباهت زیادی داشته باشد برای استفاده کردن از آن به عنوان علامت تجاری مشکلی ندارد.

  1. عدم ایجاد اشتباه در دیدگاه مشتری :

در ثبت برند به یکی از نکات بسیار مهمی که باید دقت داشته باشید، این است که برند تجاری نباید به گونه ای طراحی گردد که در نظر مشتری اشتباه ترسیم شود و او را در تشخیص برند تجاری دیگری که تا حدودی با یکدیگر شباهت دارند، دچار اشتباه و انتخاب غلط نماید. به عنوان مثال شما باید به خوبی بدانید در علامت های مرکب ممکن است در اجزاء آن دو علامت مرکب از یک کلمه که شبیه آنها می باشد استفاده کنند و اجزای دیگر به کار رفته شده در آن شبیه و یکسان نباشند، به طوری که جزء مشترک و شبیه که بین دو علامت وجود دارد میان صاحبان آن برند موجب اختلاف و مشکل شود.

یکی از نکات دیگری که در ثبت برند اهمیت بسیاری دارد، این است که برند شما در نظر مشتری موجب اشتباه نشود.  ایجاد اشتباه در نظر مشتریان گاهی ممکن است با انتخاب نام منطقه ای مشخص و شناخته شده به عنوان برند تجاری برای کالای دیگری مشخص شده باشد که در واقع باید بدانید گاهی اوقات بین کالای برند و آن منطقه که انتخاب شده است ارتباطی وجود ندارد. این اشتباه به طرزی می شود که مصرف کننده آن کالا به باور اینکه کالای مصرف شده متعلق به آن منطقه شناخته شده می باشد در مورد نوع و جایگاه جنس دچار اشتباه می گردد و در انتخاب و خرید کردن کالا گمراه می شود.

موارد غیر قابل ثبت برند :

پیش از اینکه ثبت خود را انجام دهید، باید در مورد برخی از اسامی که غیر قابل ثبت هستند اطلاعات کافی داشته باشید. شما باید بدانید که برخی از اسامی وجود دارند که به هیچ عنوان نمی توانید در علامت تجاری تان از آنها استفاده کنید و وجود داشتن آنها غیر ممکن می باشد، این اسامی عبارت می باشند از :

  1. واژه های عام :

هر واژه و کلمه ای که عام است و تعلق به شخص خاصی ندارد به تنهایی هرگز  نمی تواند در نامگذاری و ثبت برند  مورد نظر شما مورد استفاده قرار گیرد.

  1. واژه هایی که برند را توصیف می کند :

برخی از واژه های هستند که به نوعی برند های مورد نظر را توصیف می نمایند، این دسته از واژه ها به تنهایی قابلیت ثبت ندارند. به عنوان مثال شما باید به خوبی بدانید که واژه هایی مانند ارزان، گران، زیبا، عالی ترین، بهترین و… به تنهایی نمی توانند به ثبت برسند. به عنوان مثال برند با کیفیت، از آنجایی که توصیف کننده است ثبت نمی شود ولی برند با کیفیت عمو علی از آنجایی که اشاره به شخص حقوقی دارد و استفاده کردن از آن انحصاری از با کیفیت بودن را ندارد قابلیت ثبت دارد و بسیار یاز افراد از این نام ها می توانند در ثبت برند خود استفاده کنند.

ثبت برند لاتین :

بسیاری از افراد هستند که می خواهند ثبت برند از نوع لاتین در شرکت و یا محصولات شناخته شده خود را انجام دهند، این دسته از افراد باید با چگونگی ثبت برند و اطلاعات کلی که در مورد ثبت نموردن برند لاتین وجود دارد آشنایی های لازم و کافی را به دست آورند. به همین دلیل شما باید پیش از اینکه در مورد نحوه ثبت برند از نوع لاتین اطلاعاتی داشته باشید، باید با واژه لاتین و ثبت کردن برند آن اطلاعاتی به دست آورید. باید بدانید کلمه برند ریشه اش به کلمه های اسکاندیناوی است. در حقیقت در گذشته نام تجاری وسیله ای بوده که برای تشخیص صاحبان واقعی حیوانات به به شمار می رفته است و فردی که صاحب آن حیوانات بوده، با سوزاندن تن تعدادی از آنها تصویر یک علامت ویژه را روی آن ها علامت گذاری می کرده است. به طور کلی، باید بدانیم این نشانه ها و علامت ها  اولین شکل های دیداری برند تجاری به شمار می رفته است.

برند سال های بسیاری بود که به عنوان مفهوم و واژه ای برای شناسایی و جدا کردن محصولات یک تولید کننده از تولید کننده های دیگر به شمار می رفته است. باید بدانید ثبت برند از نوع لاتین هم می تواند شامل تصاویر، شکل های متنوع، رقم های متعدد، حرف های شناخته شده ، و … باشد. تمامی نشانه هایی که در ثبت برند محصولات خود استفاده می کنید باید مربوط به فرد شناخت شده و یا محصول تولیدی او باشد. شما برای ثبت برند از نوع لاتین که تجاری می باشد، به اداره ثبت شرکت ها در تهران بروید. این اداره یکی از اداره های ثبت می باشد که شما باید به این اداره مراجعه کنید و ثبت برند  خود را انجام دهید. بر اساس ماده 6 قانون ثبت کردن علامت های تجاری به وسیله،  اداره ثبت علائم که یکی از  شعبه های مخصوص دفتر تهران می باشد مراجعه کنید تا ثبت کردن برند شما انجام شود.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند لاتین :

باید مدارک مشخص شده ای را تحویل دهید که هر یک از این مدارک مربوط به یک موضوع خاص و منحصر به فردی می باشند. این مدارک عبارت هستند از :

  1. مدارکی که برای ثبت کردن برند لاتین حقوقی نیاز دارید شامل موارد زیر است:

– کپی تمامی مدارک و اسنادی که به ثبت شرکت ارتباط دارد.
– کپی شناسنامه و کارت ملی هر یک از افرادی که در شرکت حق امضاء کردن دارند.
– کارت بازرگانی یکی از مهمترین و اصلی ترین مدارکی می باشد که برای ثبت برند لاتین به آن نیاز خواهید داشت و باید آن را ارائه دهید.
– نمونه تصویر از برندی را که در نظر دارید و انتخاب کرده اید را باید در ابعاد دوازده در دوازده تحویل اداره ثبت دهید.

  1. مدارکی که برای ثبت کردن برند لاتین حقیقی مورد نیاز است شامل موارد زیر می باشد :

– یکی از مهمترین و اصلی ترین مدارک برای ثبت برند از نوع لاتین شناسنامه و کپی کارت ملی شخص حقیقی است که آن را باید به اداره ثبت شرکت ها ارائه دهید.
– کارت بازرگانی شرکت را هم باید در این مورد ارائه دهید.
– نمونه برندی و تصویری را که در نظر دارید و انتخاب کرده اید را باید در ابعاد دوازده در دوازده تحویل اداره  دهید.

به طور کلی باید بدانید برای ثبت برند   از نوع لاتین به کارت بازرگانی نیاز دارید و در صورتی که این کارت را نداشته باشید نمی توانید عملیات ثبت کردن برند خود را انجام دهید. اگر به تمامی مواردی که در بالا بیان کردیم دقت داشته باشید به راحتی می توانید ثبت کردن برند خود را انجام دهید.

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با سلام ثبت در ارتباط باشید