شش بخش یک طرح توجیهی مؤثر -حمیدسعیدی

عناصر یک طرح توجیهی خوب

عناصر یک طرح توجیهی خوب

در ساده ترین شکل ، یک طرح توجیهی بیانگر یک مسئله یا فرصتی برای مطالعه ، تجزیه و تحلیل نحوه عملکرد فعلی ، تعریف الزامات ، ارزیابی از گزینه ها و یک دوره عملی توافق شده است . به این ترتیب ، فعالیت های تهیه یک طرح توجیهی به شکل ماهیت عام است و می تواند برای هر نوع پروژه اعمال شود ، خواه برای سیستم ها و توسعه نرم افزارها باشد یا برای کسب یک پروژه . برای کسب مشاوره های لازم در این زمینه می توانید به آدرس https://salamsabt.com/ مراجعه نمایید .

طرح توجیهی-حمید سعیدی

شش بخش یک طرح توجیهی مؤثر

1. دامنه پروژه که برای تعریف مشکل تجارت و یا فرصتی که باید مورد توجه قرار گیرد ، استفاده می شود . دامنه باید قطعی و تا حدی مشخص باشد . روایت غیر قاطع هیچ هدفی ندارد و در واقع می تواند شرکت کنندگان پروژه را گیج کند . همچنین لازم است قسمت هایی از مشاغل تحت تأثیر مستقیم یا غیرمستقیم ، از جمله شرکت کنندگان در پروژه و مناطق کاربر نهایی که تحت تأثیر پروژه قرار دارند ، تعریف شود . حامی پروژه باید مشخص شود.

2. تجزیه و تحلیل کنونی برای تعریف و درک کردن روش فعلی اجرای سیستم یک محصول استفاده می شود . از این تجزیه و تحلیل در طرح توجیهی این گونه استنباط می شود که غیر معمول نیست که کشف شود در واقع هیچ مشکلی با سیستم فعلی یا محصول دیگری غیر از برخی از سوء تفاهم ها در مورد آن یا شاید به برخی تغییرات ساده برخلاف تعمیرات اساسی نیاز داشته باشد . همچنین نقاط قوت و ضعف رویکرد فعلی مشخص شده است ( جوانب مثبت و منفی ) . علاوه بر این ، ممکن است عناصری از سیستم فعلی یا محصول موجود باشد که ممکن است در جانشین آن استفاده شود و در نتیجه در وقت و هزینه بعدی صرفه جویی می شود .

3. نیاز ها و نحوه تعریف الزامات بستگی به موضوع پروژه دارد . به عنوان مثال ، چگونگی تعیین الزامات مورد نیاز برای محصول ، از لحاظ ساختاری ، یک پل یا یک سیستم اطلاعاتی ، تفاوت قابل ملاحظه ای را دارا می باشد . هر یک از این ویژگی ها در طرح توجیهی کاملاً متفاوت است و به همین ترتیب متفاوت تعریف می شود . نحوه تعریف الزامات نرم افزار نیز با نحوه تعریف آن ها برای سیستم ها متفاوت است .

طرح توجیهی-حمید سعیدی

4- این رویکرد بیانگر راه حل پیشنهادی یا اقدام عملی جهت برآورده کردن الزامات طرح توجیهی است . در این جا نیز گزینه های مختلفی همراه با توضیح در مورد چرایی انتخاب راه حل ارجح در نظر گرفته شده است . از نظر پروژه های مرتبط با طراحی ، در این جا است که کل طرح های سخت برای تعیین قابلیت دوام ساخته شده است . همچنین در این مرحله است که استفاده از ساختارهای موجود و گزینه های جایگزین تجاری در نظر گرفته شده است .

5. ارزیابی ، اثربخشی هزینه رویکرد انتخاب شده را بررسی می کند . این کار با آنالیز هزینه کل پروژه تخمین زده می شود . علاوه بر راه حل پیشنهادی ، گزینه های دیگری نیز برای ارائه یک مقایسه اقتصادی برآورد شده است . برای پروژه های توسعه ، برآوردی از هزینه های کار به همراه یک برنامه پروژه که مسیر پروژه و تاریخ های شروع و پایان را نشان می دهد ، جمع آوری شده است .

6. بررسی کنید که همه عناصر قبلی در یک طرح توجیهی جمع آوری شده و یک بررسی رسمی با کلیه طرف های درگیر انجام می شود . این بررسی دو هدف دارد : اثبات دقیق بودن و صحت طرح توجیهی و تصمیم گیری در مورد پروژه . در صورت تصویب ، بسیار مهم است که همه طرفین سندی را امضا کنند که بیانگر پذیرش و تعهد به آن است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با سلام ثبت در ارتباط باشید