آزاد سازی سهام عدالت-حمید سعیدی

چگونگی نحوه ی انتقال سهام عدالت به پرتفوی بورس

آزاد سازی سهام عدالت

سهام عدالت در حال حاضر به حدود 50 میلیون ایرانی تعلق دارد که از سال 1385 به مشمولین واجد شرایط سهام عدالت و افراد کم درآمد کشور واگذار شده بود. در حال حاضر بیش از 49 میلیون ایرانی دارای سهام عدالت هستند تاکنون که تا پیش از نهم اردیبهشت 1399 مدیریت سهام عدالت در اختیار سازمان خصوصی سازی بود و امکان خرید و فروش آن برای افراد حقیقی وجود نداشت اما پس از این تاریخ سهام ها آزادسازی شد و مشمولان دریافت سهام عدالت می توانند نسبت به نحوه ی انتقال سهام عدالت به پرتفوی بورس خود اقدام نمایند. افراد با مراجعه به سایت https://www.samanese.ir/ و از طریق کد ملی خود و اعضای خانواده می توانند از وضعیت دارایی سهام اطلاع یابند. سامانه علاوه بر نشان دادن وضعیت دارایی، امکان ویرایش شماره شبای بانکی یا شماره تلفن همراه مشمول را هم فراهم کرده است.

نحوه ی انتقال سهام عدالت به پرتفوی بورس-حمید سعیدی

چگونگی و نحوه ی انتقال سهام عدالت به پرتفوی بورس

هر فرد اعم از کودکان تا بزرگسالانی که مشمول سهام عدالت هستند باید شماره شبای بانکی خود را در سامانه وارد نمایند. برای کودکان والدین می توانند تلفن سرپرست خانوار را ثبت کنند. مهلت و مدت زمان اعلام شده جهت مراحل آزادسازی سهام عدالت محدود است. وراث آن دسته از مشمولین سهام عدالت که فوت نموده اند با داشتن برگه انحصار وراثت با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت می توانند پیگیر سهام مربوطه باشند. اگر مشمول سهام عدالت بعد از ورود به سامانه ملی سهام و مشاهده صورت وضعیت دارایی سهام عدالت باید شماره شبای بانکی و شماره تلفن همراه خود را وارد نمایند و اگر قبلا شماره شبا در سامانه ثبت کرده اند و اکنون تغییر کرده است نسبت به اصلاح و ویرایش آن اقدام کنند. آن دسته از مشمولانی که کد بورس دارند با ورود به بخش آزاد سازی سهام در سامانه، روش سهام داری مستقیم را انتخاب و تایید می نمایند سپس کد رهگیری 6 رقمی را دریافت می کنند. افرادی که کد بورس ندارند می توانند روش سهام داری غیر مستقیم را انتخاب کنند. افرادی که مشمول سهام عدالت نیستند دقت کنند در حال حاضر ثبت نام جدید سهام عدالت صورت نمی گیرد.

در حال حاضر نحوه ی انتقال سهام عدالت به پرتفوی بورس و امکان فروش برای 30 درصد از پرتفوی بورس و فرابورس سهام عدالت وجود دارد. افرادی که روش سهام داری مستقیم را انتخاب کرده اند، برای فروش فقط کافی است که به وب سایت کارگزاری مراجعه نموده و به قسمت مربوط به سهام عدالت آن بروند. در این قسمت کد ملی و شماره تلفن همراه نیاز است که بعد از وارد نمودن و تایید آن می توانند سهام عدالت خود را در کارگزاری مربوطه به فروش برسانند. به این صورت که کاربر باید کد ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد کرده و پس از ورود به سامانه از بخش “ثبت درخواست فروش” نسبت به فروش سهام عدالت خود اقدام نماید. از زمان ثبت سفارش فروش تا زمانی که کارگزاری موفق به فروش سهام فرد شود، طی 3 روز کاری وجه حاصل از فروش سهام عدالت به شماره شبای فرد که در سامانه https://www.samanese.ir/  ثبت شده است، واریز می گردد. لازم است ذکر شود که نحوه ی انتقال سهام عدالت به پرتفوی بورس شخصی وجود ندارد و سبد سهام عدالت افراد کاملا با سبد سهام شخصی فرد در صورت وجود داشتن متفاوت و جدا است. فردیی که سهام فولاد در سبد سهام عدالت فرد باشد به هیچ عنوان به دارایی سهم فولاد فرد در پرتفوی شخصی قابل انتقال نخواهد بود،به طور مثال اگر فردی به صورت شخصی سهام فولاد را در سبد سهام شخصی خود داشته باشد و سهام عدالت نیز مربوط به فولاد باشد، به هیچ عنوان نمی تواند هر دو را در پرتفوی شخصی خودانتقال دهد.

نحوه ی انتقال سهام عدالت به پرتفوی بورس-حمید سعیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با سلام ثبت در ارتباط باشید